منوی اصلی
Translate
فروش اینترنتی

مقالات اتصالات هيدروليك

مقالات اتصالات هیدرولیک

اطلاعات درباره اتصالات هیدرولیک

مجموعه حکمت اطلاعات به دست آمده درباره اتصالات هیدرولیک را در این بخش قرار داده است که شاید قدمی کوچک در زمینه هیدرولیک برداشته باشد.

انواع رزوه‌ها

انواع مختلف رزوه‌ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از انواع رزوه مانند NPT، NPTF، BSP، BSPT، SAE، METRIC و UN/UNF در صنعت هیدرولیک پرکاربردتر می‌باشند. هر کدام از انواع مذکور با توجه به زاویه و مشخصات دیگر رزوه‌ها می‌توانند در آب‌بندی و استقرار قطعات نقش بسزایی داشته باشند.

 

Untitled-17

آب‌بندی خشک و درگیری معمولی رزوه‌ها

 

Untitled-18

زاویه قرارگیری و تراش برای چند نمونه از انواع رزوه‌ها

 

ارتباط بین اتصالات و پورت‌ها

قطعات هیدرولیک شامل انواع پمپ‌ها، موتورها، شیرها، سیلندرها و … دارای چندین پورت ورود و خروج روغن و پورت‌های کنترلی می‌باشند که توسط انواع اتصالات به صورت رزوه‌ای یا فلنجی با لوله‌ها و شیلنگ‌ها به هم مرتبط می‌گردند. انتخاب نحوه اتصال مناسب نه تنها باعث کاهش هزینه‌ها و سهولت نصب می‌گردد بلکه امکان ایجاد نشتی را نیز کاهش می‌دهد.

سه نوع متداول از اتصالات برای ارتباط بین انواع لوله، تیوب و شیلنگ و اتصال آن‌ها به پورت‌های قطعات هیدرولیک به کار می‌رود:

اتصال با رزوه‌های موازی

اتصال با رزوه‌های مخروطی

اتصال فلنجی

 

اتصالات رزوه‌ای (NPT وBSPT و BSP)

منظور از رزوه‌های مخروطی، زاویه دنده‌ها نمی‌باشند، بلکه شیب‌دار بودن وضعیت قرار‌ گیری آن‌ها است.

رزوه‌های موازی یا مستقیم به راحتی بسته می شود وآب‌بندی در آن‌ها توسط اورینگ انجام می‌شود.

 

Untitled-19

اتصال با دنده‌های موازی و مخروطی

 

 

Untitled-20

اتصال و آب‌بندی تیوب‌ها

 

اتصالات فلنجی (بغل پمپی)

اتصالات فلنجی بهترین انتخاب برای پورت‌های بزرگ و جریان‌های زیاد می‌باشد.

Untitled-21

اتصال فلنجی

 

نکات مهم در مورد انتخاب نوع اتصالات

در اتصال با دنده‌های موازی، آب‌بندی توسط رزوه‌ها انجام نمی‌شود بلکه وظیفه جلوگیری از نفوذ روغن و نشتی بر عهده انواع اورینگ‌ یا واشر‌های تخت فلزی می‌باشد. در اتصالات مخروطی رزوه‌ها علاوه بر نگه‌داری اتصال وظیفه آ‌بندی رانیز برعهده دارند.

اتصال با رزوه‌های موازی برای ارتباط شیری‌ها به صورت متداول مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اتصالات نیاز به گشتاور کمتری برای نصب، نسبت به اتصالات مخروطی دارند. این امر باعث حذف امکان ایجاد اعوجاج و ترک در پوسته قطعات هنگام سفت کردن اتصال می‌شود.

اتصالات با رزوه مخروطی برعکس اتصالات موازی ممکن است بر اثر لرزش به مرور زمان شل شده و ایجاد نشتی نمایند.

اتصالات با رزوه‌های موازی هنگام نصب تغییر شکل نمی‌دهند و امکان استفاده مجدد آن‌ها وجود دارد در حالی که اتصالات مخروطی برای استفاده مجدد محدودیت دارند.

اتصال فلنجی بهترین انتخاب برای پورت‌های بزرگ و جریان‌های زیاد می‌باشند. این اتصالات توسط اورینگ فشرده شده در شیار موجود در سطح صاف اطراف اتصالات آب‌بندی می‌شود.

 

اتصالات شیلنگ‌ها

معمولاً دو سر شیلنگ‌های فشار قوی به دو مجموعه اتصال رابط متصل می‌گردد. این اتصالات معمولاً به صورت پرسی یا پیچی به شیلنگ متصل می‌شوند. اتصال پرسی که توسط فشردن یک غلاف روی شیلنگ انجام می‌شود قابل استفاده مجدد نیست. در این حالت غلاف فولادی توسط قالب‌ها و پرس مخصوص بر روی شیلنگ فشرده شده به نحوی که بر روی آن اعوجاج ایجاد می‌گردد. این اعوجاج مانع جدا شدن اتصال از سر شیلنگ خواهد شد. نوع پیچی این اتصال را می‌توان مجدداً بعد از باز نمودن اتصال مورد استفاده قرار داد.

 

هدایت کننده‌های روغن

در سیستم‌های هیدرولیک، هدایت کننده‌های روغن، وظیفه انتقال روغن به مصرف کننده‌های مختلف را بر عهده دارند. اجزاء هدایت کننده روغن در سه گروه اصلی زیر طبقه بندی می‌شوند:

اتصالات (فیتینگ‌ها)

شیلنگ‌ها (فشار قوی و پلاستیکی)

لوله‌ها (شامل لوله‌های هیدرولیک و تیوب‌ها)

 

Untitled-22

 

انتقال روغن در ورودی و خروجی قطعات هیدرولیک توسط اتصالات مستقر روی پورت‌ها صورت می‌گیرد. در ادامه لوله‌ها و شیلنگ‌ها بخش عمده مسیر انتقال را تشکیل می‌دهند. در ابتدا و انتهای لوله‌ها و شیلنگ‌ها برای ایجاد ارتباط با یکدیگر از اتصالات مختلف استفاده می‌شود. در فرآیند انتقال، این اجزا تحت انواع تنش‌های مکانیکی، حرارتی و خوردگی قرار می‌گیرند. این تنش‌ها مهمترین عوامل در تعیین سایز و جنس هدایت کننده‌های روغن می‌باشند. سایز لوله‌ها، شیلنگ‌ها و اتصالات باید به نحوی تعیین شود که آن‌ها قادر به انتقال کل دبی بوده و با عبور جریان اصطکاک زیادی تولید نگردد.

 

نمودار تعیین دبی عبوری از شیلنگ‌ها و لوله‌ها

تمام متن15

 

تمام متن16