منوی اصلی
Translate
فروش اینترنتی

مقالات اتصالات پنوماتيك

مقالات اتصالات پنوماتیک

 کاربرد سیستم‌های پنوماتیک

سیستم‌های پنوماتیک شامل تعداد زیادی از قطعات مختلف و تکنولوژی‌های گوناگون هستند که موجب تولید فشار یا ایجاد نیرو در آن‌ها می‌شود. در مورد ابزار دقیق و کنترل‌های پنوماتیک، پنوماتیک از فرآیند دستور متغیر برای کنترل دریچه‌ها استفاده می‌کند. از مکانیسم پنوماتیک در بسیاری از دستگاه‌ها استفاده شده است. از آن‌جایی که پنوماتیک سیگنال‌ها را از طریق لوله‌های کم فشار عبور می‌دهد،نصب و نگهداری آن نسبتا ساده است و به دلیل اینکه ضد انفجار بوده و ذاتا خطری دربر ندارد برای محیط‌های خطرناک مثل پالایشگاه و گیاهان شیمیایی مناسب است.

untitledنیروی محرکه سیستم‌های پنوماتیک

تمام انواع سیستم‌های پنوماتیک دارای یک منبع هوا هستند که به وسیله‌ی کمپرسورهای هوا با فشاری در حدود ۱۰۰-۱۵۰ پوند بر اینچ مربع پر می‌شوند. حالا می‌توانید خشک‌کن‌های هوا را هم به لیست وسایلی که از هوای فشرده استفاده می‌کنند اضافه کنید. خشک کن هوا رطوبت نسبی جریان هوای فشرده را کاهش می‌دهد که موجب بهبود عملکرد آن می‌شود.

untitled1

کنترل‌های پنوماتیک

اولین کنترل کننده فرایند‌ها همان سیستم‌های پنوماتیک بودند که از سیگنال پنوماتیک مناسبی جهت مخابره مقادیر مختلف پارامترهای مربوط به فرایند، استفاده می‌کردند. در ابتدا از سیگنالهای با فشار ۰ تا ۳۰ پوند بر اینچ مربع برای اسکیل کردن مقادیر ۰ تا ۱۰۰ برخی پارامترها استفاده می‌شود. به عنوان مثال به کمک این مقیاس می‌توانستند گستره دمای بین ۰ تا ۲۰۰ درجه فارنهایت را گزارش دهند یا اینکه از این مقیاس برای گزارش شارهای عبوری مایعات بین ۱ تا ۱۰۰ گالون را تعیین کنند. بعدا مقیاس استاندارد دیگری به کار رفت که در آن از سیگنال های با فشار بین ۳ تا ۱۵ پوند بر اینچ مربع استفاده می‌شد. در این مقیاس سیگنال های با فشار کمتر از ۳ پوند بر اینچ مربع را صفر می‌گیرند و ۱۲ واحد باقی مانده گستره ۰ تا ۱۰۰ را اسکیل می‌کند. به عنوان مثال از این اسکیل برای مقیاس‌بندی و گزارش جریان‌های ۴ تا ۲۰ میلی آمپری در مدارهای الکترونیکی نیز استفاده شده است. به علاوه، انواع ساده سیستم‌های کنترل پنوماتیکنیز برای کنترل سیستم‌های گرمایشی و تهویه هوا در ساختمان های بزرگ استفاده می‌شوند.

به کاراندازی سوپاپ‌های کنترلی سیستم پنوماتیک

برای به کاراندازی یا به اصطلاح کالیبره کردن سیستم های پنوماتیک کنترلی، می‌توان به راحتی و با استفاده از سیگنال‌های با فشار بین ۳ تا ۱۵ پوند بر اینچ مربع این کار را انجام داد. هنگامی که سیگنال های با فشار ۳psi را به سیستم کنترلی می‌زنند سوپاپ آن را طوری تنطیم می‌کنند که در حالت کاملا بسته قرار گیرد. به هنگام به کار بردن سیگنال های با فشار ۱۵psi سوپاپ را در حالت کاملا باز تنظیم می‌کنند. بدین ترتیب سیستم با دریافت سیگنال های بین ۳ تا ۱۵ پوند بر اینچ مربع در حالتی بین باز و بسته قرار خواهد گرفت.

ایمنی سیستم پنوماتیک

سیستم های کنترل پنوماتیک سال‌هاست که به عنوان سیستم کنترلی مناسب برای پالایشگاه‌های نفتی و سایر پایگاه‌های حساس مربوط به مواد اشتعال پذیر، گاز و بخارات انفجاری به کار می‌رود. در مواردی که کابرد قطعات الکتریکی و الکترونیکی محدودیت‌های داشته است، سیستم های کنترل پنوماتیک می‌توانسته‌اند به راحتی به کار روند. به عنوان مثال در برخی موارد قطعات الکترونیکی می‌بایست ایزوله شده و یا از محافظ های حجیمی برای آنها استفاده کرد. در این موارد سیستم های پنوماتیک را می توان بدون نیاز به محافظ‌های آنچنانی به کار برد.

 سادگی سیستم پنوماتیک

سیستم‌های پنوماتیک به سادگی و به کمک شیلنگ و وایرها، دریچه و سوپاپ ها و واشرهایی درست می‌شوند که تا ده ها سال عمر می‌کنند. سیستم‌های پنوماتیک جزء مطمئن‌ترین سیستم هایی به شمار می روند که تا کنون شناخته شده اند.